Өлкө аймактары менен кубаттуу
Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу)
21-ФЕВРАЛЬ – БҮТКҮЛ ДҮЙНӨЛҮК ЭНЕ ТИЛ КҮНҮ
ЖОЛ МЫЙЗАМЫ-ӨМҮР МЫЙЗАМЫ
- ticket title
- АУКЦИОН С.Атабеков айыл өкмөтү
- Аукцион С.Атабеков айыл өкмөтү
- СУЗАК КАРЫЛАР ҮЙҮ ИШКЕ ЧАКЫРАТ
- Аукцион С.АТАБЕКОВ АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- КАБА ТОКОЙ ЧАРБАСЫ сынак жарыялайт
- Сынак САЙДЫКУМ АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- СООДА-САТЫК 2 (20.8.2024-ж.)
- СООДА-САТЫК (20.08.2024-ж.)
- СЫНАК Орток токой чарбасы
- Соода-сатык (02.04.2024-ж.)
- Объявляет тендер на оказание услуг
- Аукцион АТАБЕКОВ АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- СООДА-САТЫК (27.02.2024-ж.)
- Аукцион БЕШИК-ЖОН АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- Сынак АРСТАНБАП АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- СООДА-САТЫК
- Аукцион ДОСТУК АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
- Соода-сатык
- Конкурс ЖАМУ
1 Бардыгы / Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу) Классы: даярдоо класс Максат: Окуучулар суунун үч абалы жөнүндө түшүнүк алышат жана суу, муз жана буу абалдарынын өзгөчөлүктөрүн салыштырып, күнүмдүк жашоодо алардын колдонулушун түшүнүшөт. Сабактын максаттары: 1. Окуучулар суунун үч абалы (суу, муз, буу) менен таанышат. 2. Суунун ар бир абалынын өзгөчөлүктөрүн түшүнүшөт. 3. Окуучулар ар […]
2 Бардыгы / Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу) Классы: даярдоо класс Максат: Окуучулар суунун үч абалы жөнүндө түшүнүк алышат жана суу, муз жана буу абалдарынын өзгөчөлүктөрүн салыштырып, күнүмдүк жашоодо алардын колдонулушун түшүнүшөт. Сабактын максаттары: 1. Окуучулар суунун үч абалы (суу, муз, буу) менен таанышат. 2. Суунун ар бир абалынын өзгөчөлүктөрүн түшүнүшөт. 3. Окуучулар ар […]
Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу)
24.02.2025 / Автор anarkan_kg

3 Бардыгы /
Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу)
Классы: даярдоо класс
Максат: Окуучулар суунун үч абалы жөнүндө түшүнүк алышат жана суу, муз жана буу абалдарынын өзгөчөлүктөрүн салыштырып, күнүмдүк жашоодо алардын колдонулушун түшүнүшөт.
Сабактын максаттары:
1. Окуучулар суунун үч абалы (суу, муз, буу) менен таанышат.
2. Суунун ар бир абалынын өзгөчөлүктөрүн түшүнүшөт.
3. Окуучулар ар канда йэксперименттерди жасап, суунун абалдарынын өзгөрүшүн байкашат.
4. Окуучулар үч абалды сүрөттөп, салыштырышат.
Башкы материалдар:
– Суунун сүрөттөрү (суу, муз, буу)
– Муз, суу (балкон же класс бөлмөсүндө)
– Видеороликтер же анимация (суунун абалдары тууралуу)
– Стакан же стакандар
– Жандыргыч, кашык
Сабактын этаптары:
1. Киришүү (5-7 мүнөт)
– Мугалим окуучуларды сууга тааныштырат: «Суу – жаратылыштагы эң маанилүү заттардын бири. Ал үч абалда болушу мүмкүн: суу, муз жана буу.
– Окуучулардан суу тууралуу эмне билишкенин сурап, алардын жоопторун жазып алышат.
– Мугалим үч абал жөнүндө кыскача түшүндүрмө берет: суу – суюк абал, муз – катууабал, буу – газ абалында болот.
– Мугалим видеоролик көрсөтүп, суунун үч абалынын өзгөрүшүн көрсөтөт.
2. Ар бир абалды түшүндүрүү
Мугалим төмөндөгү ар бир абалдын өзгөчөлүктөрүн түшүндүрөт:
Суу (суюкабал):
– Суу суюк абалда болот, ошондуктан аны ар кандай формага келтирүү мүмкүн.
– Окуучулар суунун суюк абалындагы өзгөчөлүктөрүн талкуулашат.
– Мугалим сууну стаканга куюп, аны көрсөтүп, анын суюк абалда экенин түшүндүрөт.
Муз (катууабал):
– Муз суу салкындыкта катуу абалга өтөт.
– Мугалим муздун абалын көрсөтүп, суу музга айланганда кандай өзгөрүшү болорун түшүндүрөт.
– Окуучуларга муздун сарынын жана түзүлүшүн көрсөтүп, суунун катуу абалындагы өзгөрүшү жөнүндө суроолор берилет.
Буу (газ абалы):
– Суу бууга айланган кезде газ абалында болот.
– Мугалим жылытуу процессин көрсөтүп, кайнап жаткан суудан чыккан буу жөнүндө түшүндүрөт.
– Окуучуларга буунун газ абалындагы мүнөзүн жана суу кайнаганда эмне болорун түшүндүрөт.
3. Эксперимент: Суунун абалдарынын өзгөрүшү
Окуучулар менен иштөөгө түрткү берүүчү практикалык эксперимент.
– Эксперимент :Муздун сууга айланганын көрүү.
Мугалим музду кашыкка коет, түбүнө жандыргыч менен кашыктын түбүнө от коет. Кашыктагы муз сууга айланат. Окуучулар муз кандай абалга келгенин байкап, талкуулап турушат. Мугалим отту өчүрбөй суу бууга айланып жок болуп кеткиче кармап турат. Окуучулар бир эле нерсени үч абалда көрүшөт жана түшүнүшөт.
Мугалим үч абал жана алардын ортосундагы айырмачылыкты окуучуларга түшүндүрөт. Окуучулар муздун жана суюк суунун өзгөчөлүктөрүн салыштырып, айырмачылыктарды байкашат.
4. Окуучулардын жыйынтыгы
– Окуучулар өз көз караштарын билдиришет. Мугалим эксперименттин натыйжаларын талкуулап, ар бир абалдын өзгөрүүсүн кайрадан өздөштүрүүгө жардам берет.
– Мугалим окуучуларга суунун үч абалын сүрөттөп берүүнү сунуш кылат.
5. Жыйынтык жана бекемдөө
– Окуучулар суунун үч абалын (суу, муз, буу) өз сөздөрү менен кайрадан айтып беришет.
– Мугалим сабактын негизги ойлорун кыскача айтып, «суу суюк абалда, муз катуу абалда жана буу газ абалында болот» деген негизги түшүнүктү бекемдейт.
– Сабактын аягында окуучулар суунун үч абалын салыштырып, алардын өзгөрүүлөрүн өз сөздөрү менен айтып беришет.
– Мугалим окуучулардын жоопторун, эксперименттин натыйжаларын жана сабакка болгон катышууларын баалап, түшүнүктөрүн текшерет.
Жыйынтык:
Бул сабак аркылуу окуучулар суунун үч абалы жөнүндө тереңирээк түшүнүк алышат. Эксперимент аркылуу окуучулар суунун ар бир абалын жана анын өзгөрүү процессин өз көздөрү менен көрүп, сабактын материалын жакшыраак өздөштүрүшөт.
Классы : даярдоо а


Айжамал НАЗАРБЕКОВА, Д. Осмоналиев атындагы №13 жалпы орто билим берүүчү мектеби, Ала-Бука району, Жалал-Абад областы
Автор anarkan_kg
-
27.03.2024 / Автор anarkan_kg Аукцион АТАБЕКОВ АЙЫЛ ӨКМӨТҮ
-
16.02.2025 / Автор anarkan_kg АУКЦИОН С.Атабеков айыл өкмөтү
-
11.03.2024 / Автор anarkan_kg Ислам ЭРМАМАТОВ: “КАТТА-ТАЛДЫК БАШ-БУЛАККА АЙЛАНДЫ!”
-
24.02.2025 / Автор anarkan_kg КЫРГЫЗСТАНДА БИР ЖУМА ИЧИНДЕ 518 МАС АЙДООЧУ КАРМАЛДЫ
-
24.02.2025 / Автор anarkan_kg Тема: СУУНУН ҮЧ АБАЛЫ (суу, муз, буу)
-
24.02.2025 / Автор anarkan_kg 21-ФЕВРАЛЬ – БҮТКҮЛ ДҮЙНӨЛҮК ЭНЕ ТИЛ КҮНҮ
-
-
26.03.2024 / Автор anarkan_kg ЖОЛ КЫРСЫКТАРЫНЫН АЛДЫН АЛУУ БОЮНЧА ОНЛАЙН КЕҢЕШМЕ ӨТКӨРҮЛДҮ
-
Маек
ОШТОГУ ООРУКАНА КЫРГЫЗСТАНДЫН ТҮШТҮК ЖЕРГЕСИН МЕДИЦИНАЛЫК ЖАКТАН ТЕЙЛЕП КЕЛЕ ЖАТАТ
Ош облустар аралык бириккен клиникалык ооруканасы Ош шаарында жайланышканы менен…
Биз жөнүндө
Байланыш дареги
Email: aymak.kg@mail.ru
Телефон: +996 (770) 81-00-32
Факс: +996 (3722) 2-32-36
Адрес: Жалал-Абад ш. Ленин к. 17
You must be logged in to post a comment.