Аймак
Аймак
ЖАРЫЯ-ЖАРНАК / РЕКЛАМА
ticket title
СЫНАК
ТЕНДЕР
СЫНАК
Жарыя! Жарыя! Жарыя!
Жалал-Абадского областного управления Судебного департамента при Верховном суде Кыргызской Республики ОБЪЯВЛЯЕТ КОНКУРС
Ноокен районунун Шайдан айыл өкмөтү бош кызмат орундарына СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
Базар-Коргон районунун Сейдикум айыл өкмөтү төмөндөгү бош кызмат орундарына СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
Базар-Коргон районунун Могол айыл өкмөтү кызматтык бош орундарга СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
УПРАВЛЕНИЕ АГРАРНОГО РАЗВИТИЯ СУЗАКСКОГО РАЙОНА ОБЪЯВЛЯЕТ КОНКУРС
КОНКУРС
Шайдан айыл өкмөтү аукцион жана СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
КУЛАКТАНДЫРУУ!
ОТКРЫТ КОНКУРС НА ЗАМЕЩЕНИЕ ВАКАНТНЫХ МЕСТ В ДЕПАРТАМЕНТЕ ПРОБАЦИИ
ЖАРЫЯ! Турак жайы, жаңы курулган дүкөнү, навеси жана навайканасы сатылат
СЫНАК Ноокен районунун Достук айыл өкмөтүнүн муниципалдык административдик бош ваканттык муниципалдык кызмат орундарына СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
КУЛАКТАНДЫРУУ! Мамлекеттик салык кызматынын Жалал-Абад шаары боюнча башкармалыгы маалымдайт:
ЖАРЫЯ
СУЗАК РАЙОНДУК ЭМГЕК ЖАНА СОЦИАЛДЫК ӨНҮГҮҮ БАШКАРМАЛЫГЫ БОШ КЫЗМАТ ОРУНДАРЫН ЭЭЛӨӨ ҮЧҮН АЧЫК СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ
СУЗАК РАЙОНУНУН С.АТАБЕКОВ АЙЫЛ ӨКМӨТҮ БОШ АДМИНИСТРАТИВДИК МУНИЦИПАЛДЫК КЫЗМАТ ОРУНДАРЫНА СЫНАК ЖАРЫЯЛАЙТ

САБАКТЫН ТЕМАСЫ: БҮТҮН САНДАР МЕНЕН ЖҮРГҮЗҮЛҮҮЧҮ АРИФМЕТИКАЛЫК АМАЛДАРДЫ КАЙТАЛОО

2,772 просмотров всего, 3 просмотров сегодня

Сабактын темасы: Бүтүн сандар менен жүргүзүлүүчү арифметикалык амалдарды кайталоо.

Сабактын тиби: өтүлгөн темаларды бышыктоо

Сабактын методу: интерактивдүү

Предмет аралык байланыш: информатика, кыргыз тил ж.б

Сабактын жабдылышы: Проектор, плакат, таркатмалар

Программалык каражаттар: MS Word,

MS Power Point, Paint

Сабактын максаты: а) Бүтүн сандар менен жүргүзүлүүчү арифметикалык амалдар боюнча алган билимдерин бышыкташат.

б) арифметикалык амалдар катышкан мисалдарды чыгара алышат

в) мисал иштөө аркылуу математикалык тилде сүйлөөгө көнүгүшөт, топтордо иштөөдө бири-бирине жардам беришет

Күтүлүүчү натыйжа: а) Бүтүн сандар менен жүргүзүлүүчү арифметикалык амалдар боюнча алган билимдерин бышыкташса

б) арифметикалык амалдар катышкан мисалдарды чыгара алышса

в) мисал иштөө аркылуу математикалык тилде сүйлөөгө көнүгүшүп топтордо иштөөдө бири-бирине жардам беришсе

Сабактын жүрүшү:

§ Уюштуруу

§ Үй тапшырмасын текшерүү

§ Өтүлгөндөрдү бышыктоо үчүн көнүгүүлөр

§ Үйгө тапшырма берүү

§ Баалоо

v Уюштуруу: шыктандыруу, жагымдуу маанай тартуулоо.

Мугалимдин ишмердиги: саламдашуу, классты жоктоо, сабакка даярдыкты текшерүү, окуучуларды үч топко бөлүү

1. Натуралдык сандар

2. Нөлгө барабар сандар

3. Терс сандар

v Окуучулардын ишмердиги: саламдашат, сабакка даярданышат, үч топко бөлүнүшүп жайланышып отурушат

Үй тапшырсын текшерүү: арифметикалык амалдарды жазуунун эрежелери боюнча кайталап келүү болгон.

Мугалимдин ишмердиги: Мен силердин үй тапшырмасын аткарганыңарды төмөнкү мисалды жазуу менен текшерип алам:

6-14×-5=

Кайсы жеринде орчундуу каталар кездешет?

Туура айтасынар азаматтар!

Окуучулардын ишмердиги:

Окуучулар катасын табышып, жообун айтышат

1-катасы: 6-14×(-5)= терс сан кашаага алынып жазылышы керек

2-катасы: (6-14)×(-5)= туюнтма камтылган жери кашаага алынат

Мугалимдин ишмердиги:

Туура айтасынар азаматтар!Анда эмесе, өтүлгөн теманы бышыктоо максатында төмөнкү

MS Power Point программасында жасалган слайд-шоуга көңүл бөлөбүз:

Жыйынтыктап өтүлгөн темаларды бышыктоо үчүн көнүгүүлөр бөлүмүнө өтөбүз

v Өтүлгөндөрдү бышыктоо үчүн көнүгүүлөр:

Мугалимдин ишмердиги: үч топко мисалдар берилет. Алардын капитан командалары жоопторун доскада презентациялашат.

1-топко:

19 ×(−25)+(−7)(−14)=

2-топко:

45:(−5)+(−7)(−4) =

3-топко:

24+(−2)14+7×(−

Окуучулардын ишмердиги:

Окуучулар ар бир топто мисалдарды 3-4 жол менен чыгарышат:

1-топ:

19 ×(−25)+(−7)(−14)=-377

1) 19 ×(−25)=−475

2) (−7)(−14)= 98

3) −475+98=−377

2-топ:

45:(−5)+(−7)(−4) = 19

1) 45:(−5)=-9

2) (−7)(−4) = 28

3) −9+28=19

3-топ:

24+(−2)14+7×(−4)=-32

1) (−2)14=−28

2) 7×(−4)=-28

3) 24+(-28)+(-28)=24-28-28=-4-28=-32

Мугалимдин ишмердиги:

Күндөрдүн бир күндөрүндө үч сан “-71” “28”,”-55” жолдо баратышып адашып калышыптыр. Ал сандар даракка жашынып калган өздөрүнүн жол карталарын алыш керек. Ал үчүн биз жардам беришибиз зарыл. Кантип десеңер биз ал сандарды кандай арифметикалык амалдарды катыштырып мисал иштеп жыйынтыгын ушул сандарга барабар кылып чыгарсак анда алар картасын табышат

Окуучулардын ишмердиги:

1-топ жыйынтыгы -71 болгон мисалдарга токтолушат

Мисалы, -45-26=-71

28-99=-71

-121+50

2-топ жыйынтыгы 28 болгон мисалдарга токтолушат

Мисалы, -14×(−2)=28

30-2=28

56÷(−2)=28

3-топ жыйынтыгы -55 болгон мисалдарга токтолушат

Мисалы, -11×5=−55

-25-30=- 55

75-130=-55

Мугалимдин ишмердиги: Жыйынтыктап сандардын жол карталарын колдоруна карматып жөнөтүп алабыз да кайсыл топ кандай аткаргандыгын баса белгилеп, аларды баалайм.

v Үйгө тапшырма берүү: Бүтүн сандар менен жүргүзүлүүчү амалдар боюнча 5тен туюнтма түзүп келүү

v Баалоо: Окуучуларды үй тапшырмасын аткаргандыгына класстагы аткарган мисалдарына, иш-аракеттерине карата “3”, ”4”, “5” деген баалар менен баалайм.

Ала-Бука району №9 Т.Жоробаев атындагы орто мектеби математика-информатика мугалими Айжамал Чыныбекова

Автор

Архив

ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
       
  12345
6789101112
       
      1
3031     
    123
45678910
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
30      
   1234
567891011
       
1234567
22232425262728
293031    
       
     12
17181920212223
       
  12345
6789101112
       
2930     
       
    123
45678910
       
    123
45678910
25262728   
       
 123456
78910111213
28293031   
       
     12
31      
   1234
567891011
       
293031    
       
     12
       
  12345
6789101112
       
      1
16171819202122
3031     
    123
45678910
11121314151617
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
30      
   1234
567891011
       
   1234
567891011
262728    
       
1234567
293031    
       
    123
45678910
       
  12345
27282930   
       
      1
3031     
    123
       
 123456
78910111213
28293031   
       
     12
31      
   1234
567891011
       
293031    
       
     12
       
  12345
6789101112
       
  12345
6789101112
2728     
       
      1
3031     
   1234
       
282930    
       
     12
31      
   1234
12131415161718
       
1234567
891011121314
15161718192021
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
31      
  12345
13141516171819
2728293031  
       
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
18192021222324
       
  12345
6789101112
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
232425262728 
       
   1234
       
293031    
       
     12
       
  12345
       
2930     
       
    123
       
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
30      
   1234
       
78910111213
14151617181920
282930    
       
     12
31      
     12
2425262728  
       
  12345
       
      1
23242526272829
3031     
    123
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Байланыш дареги

Email: aymak.kg@mail.ru

Телефон: +996 (770) 81-00-32

Факс: +996 (3722) 2-32-36

Адрес: Жалал-Абад ш. Ленин к. 17